fbpx

GÖZ TANSİYONUN (GLOKOM) TEDAVİSİ

GÖZ TANSİYONUN (GLOKOM) TEDAVİSİ

GÖZ TANSİYONUN (GLOKOM) TEDAVİSİ

Göz tansiyonunun (glokom) sebep olduğu görme sinirindeki oluşan hasarın geri dönüşü olmadığı için glokom hastalığında erken teşhis çok önemlidir. Görme kaybı ya da görmeyi yavaşlatmak ancak erken tanıda gerçekleşebilir. Göz tansiyonunun(glokom) en temel amacı gözün içindeki basıncı düşürüp kontrol altına almak ve oluşmuş bir sinir hasarı varsa durdurmaktır. Bu sayede görmenin belirginliği, görme alanı ve göz siniri korunmuş olur. Göz tansiyonu (glokom) tedavi çeşitleri hastanın ciddiyetive türüne göre değişiklik göstermektedir. Kişini göz tansiyonunun durumuna göre damlalı tedavi, lazer tedavisi ya da cerrahi tedavilerden yararlanılır.

  • İLAÇ TEDAVİSİ

Tedaviye genellikle göz damlaları ile başlanır. Takiplerde göz siniri testlerinde anormal bir durum tespit edilmezse ilaç tedavisine ömür boyu devam edilir. Bu durumun aksi tespit edilirse ilaç değişikliğine başvurulur. Hastalığın seyrinde bir değişiklik yoksa lazer ya da cerrahi tedavi gerekir.

  • LAZER TEDAVİSİ

Göz tansiyonu (glokom) hastalığında lazer tedavisi en sık olarak açık açılı glokom türünde uygulanır. Glokomda lazer tedavisinin temel amacı gözdeki basıncın düşürülmesi ve korunmasını sağlamaktır. Çünkü lazer tedavisi glokom açısından önemli bir tedavi yöntemidir. Amaç gözün içinde bulunan sıvının dışa akımını artırmaktır. Bu tedavi yöntemi ilaç tedavisine yeteri kadar cevap veremeyen hastalarda uygulanabilir.

Ön kamara açısındaki darlık nedeniyle glokom krizine girmiş hastalarda ilk olarak glokom krizi kontrol altına alınır, daha sonra YAG LAZER yöntemi uygulanarak iris üzerinde bir delik oluşturulur (LAZER İRİDOTOMİ yöntemi).Bu tedavi yöntemi glokom krizi geçirmeye yatkın gözlerde koruyucu amaçla yapılır.

  • CERRAHİ TEDAVİ

Göz tansiyonunun (glokom) en iyi ve en kalıcı yöntemi cerrahi tedavidir. Bu tedavinin amacı gözün içindeki basıncın düşüşünü sağlayıp göz içindeki sıvının dışa çıkışını sağlayan yeni bir kanal oluşturmak için yapılan yöntemdir. Bu cerrahi yöntem glokom açısından tecrübeli göz hekimleri  veya glokom uzmanları tarafından yapılmaktadır.